top

Karate pentru copii

In lumea de astazi parintii au nevoie de un ajutor in plus pentru a-i educape copii pentru insusirea unor abilitati precum respectul, politetea si autodisciplina. Acestea fac parte din lectiile zilnice din scoala noastra.

La cursurile noastre de Arte Martiale se predau mai mult decat lovituri de maini si de picioare – Noi predam aptitudini de viata.

Astfel, Micii nostri Samurai vor deveni elevi mult mai buni la scoala, mai ascultatori acasa, si din ce in ce mai ambitiosi in viitor. Deoarece noi consideram ca varsta de la 4 ani la 8 ani este cea mai importanta in dezvoltarea unui copil, programul nostru ii va ajuta sa creasca intr-un mod pozitiv, prin sport si distractie.

In clasele pentru Micii Samurai se urmareste dezvoltarea a 8 aptitudini necesare in dezvoltarea personala a copilului si practicarea de Arte Martiale.

  1. CONCENTRARE – Aceasta aptitudine va dezvolta telul copilului si viteza de reactie. De asemenea se vor dezvolta aptitudinile de ascultare si va deveni un elev cu o putere mai mare de concentrare la scoala
  2. LUCRU IN ECHIPA- Aceasta aptitudine il va ajuta sa cunoasca prieteni noi si sa devina un conducator bun in viata. De asemenea, il va ajuta sa-si dezvolte caracterul si sa obtina mai mult.
  3. CONTROL – A detine controlul inseamna a lua decizii bune. Indiferent daca el are grija de un animal sau se confrunta cu anumite probleme.
  4. ECHILIBRU – Aceasta aptitudine este cruciala dezvoltarii inca de mic. Copilul dumneavoastra incepe sa ia parte la activitati fizice provocatoare, ca de exemplu mersul pe bicicleta, unde va putea sa-si mentina echilibrul si tinuta.
  5. MEMORIE – Dezvoltarea unei memorii bune este un exercitiu pentru creierul copilului. Cu cat exerseaza mai devreme, cu ata va dori sa cunoasca mai mult pentru dezvoltarea lui. Exercitiie noastre il ajuta constant sa gandeasca.
  6. DISCIPLINA – Noi folosim exercitiile Micilor Samurai pentru a-i ajuta sa-si formeze impresia ca disciplina este distractiva si poate recompesatorie. Copilul dumneavoastra se va mandri ca a facut ceea ce trebuia.
  7. FITNESS – Este important pentru copii ca ei sa inteleaga importanta sanatatii si a conditiei fizice. Daca el nu isi excesul de energie antrenandu-se, cum o va consuma altfel?
  8. COORDONARE – Copilul dumneavoastra va deosebi stanga de dreapta. El va deveni un sportiv mai bun si un mai bun participant la orice activitate. Cu cat are o coordonare mai buna cu atat mai putin se va rani.

Pentru mai multe detalii despre, vedeti: